چگونه سگم را تغذیه کنم؟
0
چگونه سگم را تغذیه کنم؟

چطور باید یک سگ و توله سگ را تغذیه کنم؟

غذای سگ طیف متنوعی دارد. به همین دلیل راه های زیادی برای خلق یک رژیم غذایی بی نقص برای سگ تان وجود دارد. به طور کلی بهتر است تنوع غذایی زیادی به رژیم غذایی حیوان ندهید و غذای خورده نشده را بعد از 20 دقیقه دور بریزید، چرا که می تواند به سیستم گوارش حیوان آسیب بزند. اما همیشه ظرف آب را با آب تمیز و تازه پر کنید و در دسترس حیوان قرار دهید.

رژیم های غذایی مختلفی با کیفیت های متفاوت وجود دارند که می توانید از میان آن ها انتخاب کنید: رژیم مبتنی بر غذای خشک، غذای نیمه مرطوب یا کنسروی مخصوص سگ و غذای خانگی.

مناسب ترین رژیم می باسیت به راحتی هضم شود و مدفوعی به رنگ قهوه ای پررنگ، سفت و فرم دار تولید کند.

اگر مدفوع سگتان نرم و یا به رنگ روشن است و یا دچار نفخ یا اسهال است، نشان دهنده این است که رژیم غذایی اتخاذ شده مناسب حیوان نیست و یا شاید مشکل گوارشی دارد، در هر صورت با دامپزشک مشورت کنید.

به خاطر داشته باشید که حفظ ثبات در رژیم غذایی به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک می کند. هر گونه تغییر در غذا می بایست خیلی به آرامی و در طول یک هفته صورت بگیرد تا دستگاه گوارش حیوان را اذیت نکند و باید قبل از هز تغییر دیگری، غذای جدید را حداقل به مدت 10 روز استفاده کنید.

چطور باید یک سگ و توله سگ را تغذیه کنم؟

بهترین رژیم غذایی برای توله سگ ها

توله سگ ها 20 بار سریع تر از سگ های بالغ رشد می کنند و در نتیجه برای رشد فیزیکی نیاز به رژیم غذایی خاص دارند. غذاهای مخصوص با فرمولاسیون رشد برای توله سگ ها مناسب هستند و می بایست در فواصل زمانی منظم و با حجم کم به آن ها داده شود تا معده های کوچکشان زیاد کشیده نشود.

به توله سگ تان تا سن 4 ماهگی چهار وعده غذا بدهید و سپس تا سن 6 ماهگی آن را به سه وعده در روز کاهش دهید و از 6 ماهگی به بعد برای همه عمر دو وعده غذایی کافی است.

رژیم مبتنی بر غذای خشک برای سگ ها

طیف گسترده ای از غذای خشک با کیفیت های متفاوت در بازار وجود دارد که غذایی کامل محسوب می شوند. برای اطمینان حاصل کردن از این که تمامی نیازهای غذایی سگ تان را برآورده می کنید، غذایی را انتخاب کنید که مخصوص آن ها طراحی شده است و بهترین غذایی را که می توانید، تهیه کنید. البته بهترین غذا لزوما گرانترین غذا نیست. غذاهای خشک با کیفیت سوپر پریمیوم عموماً حاوی با کیفیت ترین ترکیبات می باشند و اکثراً هم بر پایه مرغ و برنج یا ذرت تهیه شده اند.

هرچند این غذاها گران تر به نظر می رسند، اما برخلاف غذاهای با کیفیت پایین تر که مجبورید آن ها را در حجم بیشتر سرو کنید، غذاهای با کیفیت سوپر پریمیوم به علت تراکم انرژی و مواد مغذی موجود در آن ها می باسیت در حجم کم تر نسبت به غذاهای کم کیفیت تر سرو شوند. بنابراین اگر قیمت آن ها کم تر برایتان تمام نشود، برابر با همان هزینه ای است که در صورت خرید غذای کم کیفیت می پردازید.

اکثر برندهای تجاری حاوی پروتئین، چربی و فیبر می باشند. همچنین با ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز

برای سلامت کلی آن ها غنی شده اند. با این وجود هنگام انتخاب غذای خشک اطلاعات غذایی آن را مطالعه کنید تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.

 • ترکیبات غذایی مانند نوع گوشت به کار رفته شده و غلات را بررسی کنید، محصولاتی که در آن ها از درصد زیادی مواد فرآوری شده استفاده شده، انتخاب خوبی برای سلامتی سگ تان نیستند.
 • از غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی از نگهدارنده ها هستند اجتناب کنید. همچنین از غذاهایی که نوع گوشت استفاده شده در آن ها مشخص نیست را نیز خریداری نکنید.

برخی از سگ ها به غذای صرفاً خشک عادت ندارند اما معمولاً به تدریج به آن علاقه پیدا می کنند. اگر سگ تان تمایلی به خوردن غذای خشک ندارد می توانید آن را در مقداری آب گرم خیس کنید تا نرم شود و یا آن را مقدار کمی غذای کنسروی مخلوط کنید، و به تدریج مقدار آن را کم کنید و به صفر برسانید تا کاملاً به غذای خشک عادت کند.

غذاهای نیمه مرطوب و کنسروی

درست مانند غذای خشک، غذاهای نیمه مرطوب و کنسرو شده با کیفیت های متفاوتی در بازار وجود دارد. سعی کنید از برندهای معتبر و با کیفیت استفاده کنید. مرغ همراه با برنج معمولاً برای توله سگ ها انتخاب خوبی است چراکه راحت هضم می شود. غذاهای نیمه مرطوب حاوی مواد افزودنی و مصنوعی بیشتری هستند.

غذای های خشک حاوی 90% ماده خشک و 10% آب می باشند. غذاهای کنسرو شده حاوی 68-78% آب و 22-32% ماده خشک می باشند.

غذای خانگی برای سگ ها

غذای خانگی برای سگ ها

از آنجایی که رسیدن به یک تعادل غذایی مناسب کار بسیار سختی است، شاید بهتر باشد از همان غذاهای تجاری استفاده کنید. رژیم غذایی سگ ها می بایست ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات ها و فیبر باشد در نتیجه انواع گوشت، سبزیجات، و غلاتی چون گندم و جو می توانند انتخاب های خوبی باشند.

توله سگ ها به بهترین ترکیب غذایی ممکن در حین رشد نیاز دارند و کوچک ترین عدم تعدلی در برنامه غذایی شان می تواند در روند رشد آن ها اختلال ایجاد کند. اما اگر تصمیم دارید از غذاهای خانگی استفاده کنید بهتر است ابتدا با دامپزشک مشورت کنید. نیازهای تغذیه ای سگ ها بر اساس سایز، سن و سطح انرژی آن ها تعیین می شود.

 • تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین محسوب می شود اما هرگز تخم مرغ خام را به سگتان ندهید.
 • میوه ها منبع خوبی از فیبر می باشند اما قبل از مصرف با دامپزشک مشورت کنید. برخی میوه ها مانند انگور می توانند برای سگ شما سمی باشند.
 • برخی از غذاهایی که برای سگ ها سمی می باشند شامل: کشمش؛ پیاز؛ سیر؛ شکلات، و نوشیدنی های کافئین دار
 • از دادن شکر اجتناب کنید چرا که می تواند منجر به چاقی و مشکلات دندان شود.

اگر به سگم از غذای خودمان و یا باقیمانده غذاها را بدهم چه می شود؟

دادن باقیمانده ی غذا ها، یک رژیم متعادل خانگی محسوب نمی شود. اگر ته مانده ی غذاها، غذای اصلی سگ شما را تشکیل می دهد، بسیار محتمل است که نیازهای تغذیه ی او برآورده نشود. این نوع تغذیه می تواند موجب کمبود کلسیم ویا بیش فعالی غدد پاراتیروئید شود. همچنین اگر بیش از حد از جگر در رژیم غذایی حیوان استفاده کنید می تواند موجب مسمومیت حیوان به علت افزایش بیش از حد ویتامین A در بدن باشد.

بیشتر رژیم های غذایی خانگی حاوی پروتئین و فسفر بیش از اندازه هستند اما به اندازه ی کافی کلسیم، ویتامین، مواد معدنی و فیبر ندارند.

گوشت خام چطور؟

این که آیا بهتر است به سگ مان گوشت خام بدهیم یا پخته هنوز هم محل بحث است. پخت غذا بسیاری از مواد مغذی موجود در غذا را آزاد می کند اما مقداری را هم از بین می برد. برخی از متخصصین بر این باورند که ریسک مبتلا شدن به آلودگی های باکرتیایی و ویریوسی در صورت مصرف گوش خام، بیشتر از مزیت های سلامتی قابل تصور آن می باشد. و اگر نگران کمبود ویتامین و یا مواد مغذی هستید، همیشه می توانید به رژیم غذایی حیوان خانگی تان مکمل های ویتامین اضافه کنید. هیچ مدرک علمی قابل استنادی وجود ندارد که مصرف گوشت خام برای حیوان خانگی تان بهتر است اما ثابت شده است که پخت گوشت، می تواند انرژی غذایی بیشتری از پروتئین گوشت در اختیار حیوان قرار دهد.

بنابراین توصیه هایی که در اینترنت می خوانید مبنی بر دادن گوشت خام به حیوان خانگی تان مبنای علمی ندارند و یا براساس مشاهدات غیرسوگیرانه و بی طرف بدست نیامده اند. براساس نتایج بدست آمده از تحقیقی که توسط بخش علوم تغذیه ای دانشگاه ایلینوی بدست آمده، هیچ تفاوت آشکاری بین مواد مغذی قابل در دسترس و قابلیت هضم، بین گوشت خام و پخته برای گربه ها یافت نشد.

چه مقدار باید به سگم غذا بدهم؟

چه مقدار باید به سگم غذا بدهم؟

هر سگی نیاز به میزان متفاوتی غذا دارد تا به وزن و سلامتی مطلوب برسد. نژاد های فعال و پر جنب و جوش مانند بریتانی اسپانیل سوخت و ساز بسیار بالاتری نسبت به نژادهای آرام تر و کم جنب و جوش تر دارند. سگ های در حال رشد و توله سگ ها به ازای هر نیم کیلو از وزنشان نیاز به غذای بیشتری دارند تا سگ های بزرگسال و پیر. بر روی بیشتر بسته بندی های غذای خشک میزان مصرف روزانه به طور تقریبی ذکر شده است. در جدول زیر میزان مصرف روزانه برای سگ های بالغ را نشان داده است. البته در صورتی که از برندی استفاده می کنید که حاوی 21% پروتئین، 5% چربی، 2.5% فیبر و 8% خاکستر می باشد:

نوع نژاد وزن تقریبی سگ میزان مصرف
عروسک ها: توی پودل، مینیاتور داشهوند، پیکینیز، یورکشایر تریر و غیره تا 5 کیلوگرم 85 تا 142 گرم
کوچک: بیگل، جک راسل، کاوالیار کینگ چارلز و غیره 5 تا 10 کیلوگرم 111 تا 170 گرم
متوسط: باست هوند، بول تریر، اسپرینگر اسپانیل، بریتانی اسپانیل و غیره 10 تا 25 کیلو 284 گرم تا 340 گرم
بزرگ: لابرادور رتریور، گلدن رتریور، ژرمن شپرد، باکسر و غیره 25 تا 35 کیلو 454 گرم تا 516 گرم
غول: گریت دین، پیرنیز، سنت برنارد و غیره 35 کیلو و بیشتر 690 گرم تا 862 گرم

سگ ها به چه ریز مغذی هایی نیاز دارند؟

ده آمینو نوع آمینو اسید ضروری برای ساخت بلوک های پروتئین وجود دارد که بدن سگ ها قادر به ساخت آن نیست. یک آمینو اسید به نام تورین (taurine) گاهی در غذاهای خشک یافت نمی شود. هرچند سگ ها می توانند تورین را از سیستاین (cysteine) یا مثوناین (methionine) بسازند، به نظر می رسد رژیم های غذایی که عمدتاً شامل گوشت گوسفند به همراه برنج است، این فرآیند را مختل می کند. این امر می تواند به دلیل برنج باشد که کمبود تورین را از طریق روده افزایش می دهد. کمبود تورین در سگ ها با بزرگ شدن قلب، خود را نشان می دهد که به آن dilated cardiomyopathy  یا DCM گفته می شود.

هرچند رژیم های غذایی با فیبر بالا برای سگ ها طبیعی نیست، مقداری فیبر برای سلامت دستگاه گوارش لازم است. همچنین رژیم های سرشار از فیبر می تواند به کاهش وزن حیوان کمک کند. اما مصرف بیش از حد فیبر می تواند مانع جذب ویتامین ها و مواد معدنی شده و موجب اسهال شود.

سگ من به چه مواد معدنی ای نیاز دارد؟

سگ ها به دوازده نوع ماده معدنی نیاز دارند. یکی از آن ها کلسیم است که برای شکل دهی به استخوان ها و دندان ها مورد نیاز است. توله سگ هایی که به اندازه کافی کلسیم دریافت نمی کنند دارای دندان هایی مایل به رنگ صورتی و مات، پاهای خم شده به بیرون و مفاصل برآمده و دردناک می باشند. حدی از نرمی استخوان در توله سگ ها معمول است. بیشتر این توله سگ ها از مادرانی متولد شده اند که دچار سوء تغذیه بوده اند. بقیه توله سگ هایی هستند که  عمدتاً  گوشت و نان دریافت کرده اند. گوشت دارای کلسیم کم و فسفر زیاد است. فسفر زیاد مانع جذب کلسیم اندک گوشت می شود. سگ های بزرگسال تر هم با رژیم غذایی کم کلسیم و فسفر زیاد از مشکلات استخوان و دندان رنج می برند. کمبود ویتامین D3 هم می تواند در این امر نقش داشته باشد.

منیزیم یکی دیگر از آمینو اسیدهای ضروری است که در رشد عضلات و فعالیت سلول های عصبی و همچنین در ساختار استخوان ها و دندان نقش ایفا می کند. سگ هایی که کمبود منیزیم دارند نمی توانند به درستی وزن بگیرند و بعد ها هم دچار مشکلات حرکتی خواهند شد.

سگ ها قابلیت تطبیق فوق العاده ای به طیف گسترده ای از مواد غذایی دارند. هرچند بیشتر سگ ها پروتئین های حیوانی را ترجیح می دهند، اما قابلیت سازگاری با رژیم های گیاه خواری غنی شده را نیز دارند. سگ های پیرتر برای حفظ ذخائر پروتئینی شان، به 50 درصد پروتئین بیشتری نیاز دارند.

سگ من به چه ویتامین هایی نیاز دارد؟

اگر از غذای با کیفیتی استفاده می کنید، هیچ نیازی به مصرف مکمل های ویتامین ندارید، مگر این که سگ شما به علت بیماری نتواند به صورت طبیعی ویتامین جذب کند. برخی ویتامین ها مانند ویتامین A در دوز کم مورد نیازند و در صورت مصرف با دوزهای بالا برای حیوان سمی می باشند. ویتامین A برای بینایی، سلامت پوست و ساختار غشا مخاطی بسیار مهم است. کمبود ویتامین A منجر به مشکلات چشمی و پوستی می شود و ابتلا به عفونت ها را افزایش می دهد. ویتامین D3 نیز برای دندان و استخوان های قوی مورد نیاز است. مقدار ناکافی از ویتامین D3 در سگ های در حال رشد منجر به نرمی استخوان می شود، و در سگ های بالغ به مشکلات استخوان می انجامد. ویتامین E از بدن در مقابل صدمات اکسیدان ها و رادیکال های آزاد محافظت می کند. و همچنین کمبود آن خز حیوان را دچار مشکل می کند.

چند نکته در مورد تغذیه سگ

چند نکته در مورد تغذیه سگ

 • بهتر است از یک نوع غذای خشک سگ با کیفیت خوب استفاده کنید و مواد مکمل اضافه نکنید (مگر به دستور دامپزشکتان)، چرا که مصرف زیاد مکمل ها می تواند سلامتی سگ را تحت الشعاع قرار دهد.
 • اگر سگ تان مقدار غذایش را در یک وعده تمام نکرد، احتمالاً بیشتر از نیاز حیوان به او غذا می دهید. همه ی سگ ها نمی توانند مقدار توصیه شده در غذاهای کارخانه ای را مصرف کنند. مقدار مناسب غذا می بایست مدفوعی سفت، به رنگ قهوه ای تیره و دارای انحنا تولید کند. اگر مدفوع سفت است اما در قسمت انتهایی شل می شود، نشانه ی آن است که بیش از حد به حیوان غذا داده اید.
 • هیچ گاه رژیم غذایی سگ تان را ناگهانی عوض نکنید (مگر به دستور دامپزشک). اگر می خواهید تغییری در رژیم غذایی اعمال کنید می بایست آن را در طی چند روز و یا یک هفته انجام دهید.
 • قبل از مسافرت های ماشینی به سگ تان غذا ندهید، چرا که می تواند موجب تهوع و استفراغ شود. همچنین یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از ورزش به او غذا ندهید چرا که می تواند موجب نفخ شود.
 • زمانی که سگ مشغول غذا خوردن از ظرفش است او را راحت بگذارید. برداشتن ظرف در حالی که هنوز مشغول خوردن است موجب اضطراب حیوان می شود که می تواند به پرخاشگری نسبت به غذا بینجامد. برای این که سگ تان شما را تهدید تلقی نکند، هنگام نزدیک شدن به او در حین غذا خوردن مقداری غذا به ظرفش اضافه کنید، در نتیجه سگ هنگام نزدیک شدن شما احساس راحتی خواهد کرد.
 • هیچ گاه به سگ تان از سر میز و یا بشقاب تان غذا ندهید، چراکه موجب تشویق رفتارهایی چون ترشح بزاق و جلب توجه چون التماس کردن و پارس کردن می شود.
 • تشویقی ها نباید بیش از 15% کالری روزانه سگ را به خود اختصاص دهند.
 • همواره در محدوده زمان معینی به سگ تان غذا دهید، در نتیجه یاد می گیرد که چه زمانی انتظار غذا داشته باشد و زمان صرف غذا گرسنه می شود.

ارسال نظر

ایمیل شما نمایش داده نمی شود.

یازده − سه =

0

بالا

X