برای نگهداری از گربه به چه چیزهایی نیاز دارم؟
1
برای نگهداری از گربه به چه چیزهایی نیاز دارم؟

حتما شما هم همیشه دوست داشتید یک گربه را به سرپرستی قبول کرده و از آن نگهداری کنید. اما این موضوع فکر شما را مشغول کرده که گربه نیازها و رفتار متفاوتی با انسان دارد و من چگونه از پس آنها بر بیایم؟ شاید هم یک قدم فراتر رفته و گربه ای را نگهداری می کنید، اما دلیل برخی از رفتارهای او را نمی دانید.

باید گفت درست است که برای نگهداری از گربه باید با نیازها و رفتار آنها آشنا باشید، اما امروزه با گسترش خدمات مربوط به پت و حیوانات خانگی، نیاز نیست شما در رشته دامپزشکی تحصیل کرده و متخصص باشید. تنها کافی است که شما یک دامپزشک معتمد و حوصله ای برای مطالعه در وبلاگ ها و انجمن های اینترنتی داشته باشید. آنها همه چیز را به شما خواهند گفت.

راهنمایی جامع برای نگهداری گربهراهنمایی جامع برای نگهداری گربه

نکات و لوازمی که دوست پشمالوی شما را در خانه جدیدش، شاد و سلامت نگاه می دارد.

برای نگهداری گربه، ابتدا فکر کنید

اولین گام برای آوردن یک گربه این است که ببینید چه نوع محیط و سبک زندگی ای را در اختیارش می گذارید. بیشتر گربه ها نسبتاً مستقل و به لحاظ شخصیتی بسیار متفاوت هستند. باید به این فکر کنید که یک گربه چطور می تواند با سبک زندگی شما کنار بیاید.

آیا زیاد از خانه دور هستید و به مسافرت می روید؟

گربه ها نیاز به توجه دارند. آن ها 8 الی 9 ساعت در روز بیدار هستند و به محرک های متفاوتی نیاز دارند. درست همانقدر که سگ ها نیاز به پیاده روی روزانه دارند، گربه ها هم به فعالیت منظم و همراهی و توجه انسان نیاز دارند تا سلامت و اجتماعی بمانند.
وقتی از شهر بیرون می روید چه اتفاقی برای گربه می افتد و او قرار است کجا بماند؟

آیا در خانه کودک دارید؟

بعضی از گربه ها با بچه ها کنار نمی آیند. اگر گربه متعلق به یکی از بچه ها است، باید انتظار داشته باشید که از گربه مراقبت کنید (فارغ از این که کودک چه می گوید) و بر تعاملات آن ها نظارت کنید. اگر کودک کم سن و سال داید مراقب تمامی تعاملات باشید.

آیا حیوان دیگری دارید؟

این حیوانات نسبت به گربه ها و یا حیوانات دیگر چه رفتاری از خود نشان می دهند؟ اگر برای مدت طولانی یک حیوان داشته اید، آوردن یک حیوان جدید به خانه می تواند کمی مشکل ساز باشد.

نحوه آشنایی گربه با دیگر حیوانات بسیار مهم استآیا منابع کافی برای نگهداری از گربه را دارید؟

گربه ها حیواناتی نیستند که بتوانید آن ها را با آب و غذا در خانه تنها بگذارید و به امان خدا رها کنید. باید بر رژیم غذایی گربه تان نظارت کنید. هر نوع تغییری در عادات غذایی آن ها می تواند نشانه ای از مشکلات جدی تر باشد. همچنین نباید بیش از حد به گربه تان غذا بدهید.
شما باید انتظار هزینه های دامپزشکی را داشته باشید. گربه ها حداقل به چک آپ های سالیانه نیاز دارند، علاوه بر آن هزینه هایی چون انگل زدایی، درمان های ضد کک وکنه، کوتاه کردن ناخن و یا دیگر موارد پیرایشی (اگر نمی خواهید خودتان انجام دهید) و چک آپ های منظم را نیز در نظر بگیرید.

گربه هایی که نیازهای ویژه ای دارند

اگر منابع مالی دارید و فکر می کنید می توانید از یک گربه با نیازهای ویژه مانند رژیم غذایی خاص، آلرژی یا گربه ای که نیاز به یک محیط آرام و ساکت دارد نگهداری کنید، گربه های زیادی وجود دارند که نیاز به حمایت شما دارند. از گربه هایی که صدمه و یا آسیب دیده اند تا گربه هایی که خیلی اجتماعی نیستند و به توجه و عشق بیشتری نیاز دارند که می توانید آن ها را به سرپرستی قبول کنید. بنابراین لطفاً به آن فکر کنید.

آیا اجاره نشین هستید؟

شاید صاحب خانه تان نسبت به نگهداری حیوانات اصول خاصی داشته باشد، با آن ها آشنا شوید. هر چقدر مراقب باشید، باز هم خساراتی رخ خواهد داد، بنابراین اشیاء با ارزش را دور از دسترس حیوان قرار دهید. حتما برایش اسکرچر و اسباب بازی تهیه کنید.

آیا برنامه دارید به زودی نقل مکان کنید؟

گربه ها 10 تا 20 سال و گاهی بیشتر عمر می کنند، بنابراین نگهداری از گربه، یک تعهد 10 الی 20 ساله است. در نتیجه نمی توانید بگویید “اگر سال آینده، خانه ای پیدا نکردم و یا از نگهداری از آن خسته شدم، گربه را بر می گردانم”.

گربه یک دارایی نیست. بلکه درست مانند یک بچه، موجودی است که به آن علاقه مند هستید و از آن مراقبت می کنید.

آیا فرزندتان را به بیمارستان بر می گردانید؟ حتما خیر. پس لطفاً گربه ها را برنگرانید و اگر راه دیگری نیست آن ها را به یک محیط امن بسپارید.

هیچ گاه گربه ای را که برای مدتی به سرپرستی قبول کرده اید در خیابان رها نکنید. این بدترین کاری است که می توانید انجام دهید، چراکه آن ها را به یک مرگ طولانی و دردناک محکوم کرده اید.

آماده سازی محیط برای نگهداری از گربه

بعد از این که تصمیم گرفتید سرپرستی یک گربه را برعهده بگیرید، باید خانه را برای ورود عضو جدید آماده کنید و برخی از ملزومات آن را تهیه کنید. ابتدا اشیاء نوک تیز و برنده را از روی سطوح مختلف و کانتر آشپزخانه بردارید. اشیاء گران قیمت و شکستنی را هم جایی بگذارید که در دسترس گربه ها نباشد (کابینت های در دار انتخاب بسیار خوبی هستند).

وسایل اولیه مورد نیاز برای نگهداری گربه

 1. ظرف خاک گربه: ترجیحاً نوع درب دار آن را تهیه کنید. بعضی گربه ها به خلوت خود در دستشویی اهمیت می دهند و برخی هم اهمیت نمی دهند.
 2. خاک گربه: برندهای زیادی وجود دارد و پیدا کردن خاک مناسب اندکی زمان می برد. شما باید خاکی انتخاب کنید که بو بد را به خوبی جذب کند و به خوبی جمع شود تا راحت برداشته شود.
 3. ظرف آب و ظرف غذا: بهترین انتخاب برای شما ظروف استیل می باشند که به راحتی تمیز می شوند و بهداشتی هستند.
 4. غذا: تهیه غذای خشک گربه در اولویت است. اما بهتر است هر چند وقت یک بار به او غذای تر هم بدهید. همچنین برای تربیت گربه تان یک بسته کوچک تشویقی هم تهیه کنید.
 5. باکس حمل گربه: استفاده از آن را فقط به مسافرت های ماشینی محدود نکنید. برای راحتی بیشتر گربه در مسافت های طولانی، می توانید از باکس بزرگ تر استفاده کنید. در خانه هم برای جلوگیری از حبس شدن گربه داخل باکس می توانید در آن را بردارید و به عنوان جای خواب از آن استفاده کنید.
 6. اسباب بازی: سعی کنید اسباب بازی های متنوعی تهیه کنید. برای سرگرم کردن بیشتر گربه تان، چند تا از اسباب بازی ها را برای مدتی پنهان کنید و سپس آن ها را با اسباب بازی های فعلی جایگزین کنید. همچنین می توانید از بعضی وسایل خانه به عنوان اسباب بازی استفاده کنید.
 7. درخت گربه: پولتان را برای مدل های گران قیمت دور نریزید، حتی اگر بسیار زیبا باشند. گربه شما به هرحال از آن بالا خواهد رفت.
 8. اسکرچر: گربه ها نیاز دارند تا پنجه هایشان را بر روی چیزی بکشند. عصبانی نشوید! این یک عمل غریزی است و به سلامت و آرامش آن ها کمک می کند. برای این که آن ها را از پنجه کشیدن به مبلمان خانه بازدارید حداقل یک اسکرچر برای هر گربه تهیه کنید. همچنین می توانید از اسپری های بازدارنده و یا کت نیپ بر روی اسکرچرها استفاده کنید تا اشتیاق آن ها را برای استفاده از اسکرچر بیشتر کنید.
 9. قلاده کتفی: اگر می خواهید گربه تان را به پیاده روی ببرید، از قلاده کتفی و بند آن استفاده کنید (که به گردن حیوان فشار وارد نشود). قلاده کتفی وسیله خوبی برای آموزش گربه تان برای پیاده روی است. پیاده روی یک فعالیت سالم و لذت بخش برای گربه ها است و برای مدتی آن ها را مشغول نگاه می دارد. همچنین به سلامتی شما هم کمک می کند.
 10. شامپو: شما می بایست به طور منظم گربه تان را حمام کنید و بهترین راه برای این کار استفاده از آب و شامپو است. اطالاعات بسیاری در رابطه با چگونگی حمام کردن گربه و دلپذیر ساختن آن برای گربه ها وجود دارد که پیشنهاد می کنیم آن ها را بخوانید. آشنا کردن گربه تان با آب همراه با ملایمت و آرامش، حمام کردن را برای آن ها راحت تر و با اضطراب کمتری همراه می سازد.
 11. قلاده گردنی همراه با زنگوله و تگ هویت: از آنجایی که گربه ها دوست دارند خود را پنهان کنند زنگوله می تواند به شما کمک کند تا در این مواقع راحت تر آنها را پیدا کنید.
 12. برس یا شانه: برس کشیدن منظم برای کنترل ریزش مو گربه، ضروری است. به خصوص اگر شما آلرژی داشته باشید. این کار به سلامت آنها نیز کمک می کند و موهای سست و مرده را از بدن آنها جدا می سازد.

برای گربه تان اسکرچر بخرید تا مبل ها سالم بمانندچند نکته در رابطه با تعلیم و رفتار گربه ها

به خاطر داشته باشید که آوردن گربه به خانه جدیدش می تواند برای هر دوی شما همراه با استرس باشد. بنابراین ضروری است که گربه را به آرامی با محیط آشنا کنید و اطمینان حاصل کنید که ظرف توالت و محل آب و غذا را به او نشان داده اید.

گام های اولیه

 • برای این که گربه ها را به استفاده از اسکرچر تشویق کنید، مقداری کت نیپ بر روی آن بزنید و سپس گربه را به سمت آن ببرید. به آرامی پنجه هایش را بر روی اسکرچر قرار دهید و آن ها را طوری حرکت دهید که انگار دارد پنجه می کشد. همچنین می توانید ادای پنجه کشیدن را درآورید تا گربه ببیند. در واقع مثل این است که مادر به توله اش آموزش می دهد.
 • در رابطه با آموزش استفاده از باکس توالت صبور باشید. حتی اگر گربه ای را به سرپرستی گرفته اید که قبلاً آموزش دیده است باید بدانید که هر گربه ای به خاک های مختلف واکنش متفاوتی از خود نشان می دهد. ممکن است مجبور شوید چند نوع خاک را امتحان کنید تا متوجه شوید کدام را بیشتر دوست دارد. پیشنهاد ما این است که در ابتدا از خاک های بی بو یا غیر عطری با تکنولوژی ضد بو استفاده کنید. هر روز خاک را به وسیله بیلچه مخصوص تمیز کنید و هفته ای یک بار نیز کل خاک را عوض کنید.
 • اگر گیاه آپارتمانی دارید، پیشنهاد می کنیم علف گربه و یا گیاه کت نیپ تهیه کنید تا گربه گل ها و گیاهان مورد علاقه شما را نجود. به اضافه این که مشغولیت جدیدی برایشان فراهم می کنید. به خاطر داشته باشید خوردن گیاه به خصوص علف برای گربه ها طبیعی است. این کار زمانی که دچار ناراحتی معده شده اند، به سیستم گوارشی شان کمک می کند.
 • اگر نمی خواهید گربه بر روی مبل و یا تخت شما برود، از همان ابتدا به او آموزش دهید. نه اینکه برای چند شب اول به او اجازه بدهید بر روی تخت و مبلمان بیاید و بعد ناگهان تصمیتان را عوض کنید.
 • در یک ماه اول او را به یک دامپزشک نشان دهید. گربه ها را برای واکسیناسیون و انگل زدایی می بایست به طور منظم به دامپزشکی ببرید. حتی اگر گربه شما مشکل خاصی ندارد باز هم در ماه اول او را به دامپزشکی ببرید. این کار باعث می شود تا گربه با چنین مراجعاتی آشنا شود و با دامپزشکی رابطه برقرار کند. اگر اولین دفعه به خوبی پیش برود به معنای استرس کمتر در مراجعات بعدی خواهد بود.
 • از همه مهم تر، صبور باشید. چند هفته و حتی یک یا دو ماه طول می کشد تا گربه به فضای جدید عادت کند و خود را وفق دهد. در چند روز اول به آن ها اجازه دهید تا در خانه پرسه بزنند و در همین حین بر آن ها نظارت داشته باشید و به تدریج این آزادی را به آن ها بدهید تا کاوش کنند. از معرفی گربه به افراد خارج از منزل تا زمانی که او با شما و دیگر افراد خانه احساس راحتی کند، اجتناب کنید. همواره تماس چشمی آرام و ملایمی با گربه تان برقرار کنید و در صورت بروز هر نوع مشکل با دامپزشک مشورت کنید.

امیدوارم اوقات خوب و خوشی را با گربه دلبندتان داشته باشید.

1 Comment

 1. مونا نوامبر 25, 2018 پاسخ

  متشکرم که هستید

ارسال نظر

ایمیل شما نمایش داده نمی شود.

2 × 5 =

0

بالا

X